پروسسور

ویدیو پروسسور چیست؟

ویدیو پروسسور نوعی دستگاه می‌باشد که با نمایش تصاویر بر روی تلویزیون‌های شهری LED به خوبی به کنترل آنها می‌پردازد، یعنی چنانچه تصاویر که به نمایشگرهای آنلاین ارسال می‌شود،  سایزشان بزرگتر از حد معمول باشد، ویدیو پروسسور ابعاد این تصاویر را متناسب با صفحه نمایشگر خواهد کرد. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌زنیم، فرض کنید نمایشگر توسط پورت DVI –VGA-HDMI به دریافت تصاویر بپردازد، اگر سایز نمایشگر 240*320 باشد، تصاویر با خروجی ۷۶۰*1366 ارائه شوند، بدین ترتیب تصویری که توسط تلویزیون شهری نشان داده خواهد شد 240*320 پیکسل خواهد بود و کل صفحه نمایش را درگیر نمی‌کند. بنابراین از ویدیو پروسسور استفاده می‌شود تا سایز منبع تصویر ورودی به سایز نمایشگر LED تبدیل گردد. بسیاری از ویدیو پروسسورها براساس قابلیت‌ها و قیمتشان به دریافت تصاویر از دوربین‌های مدار بسته و ورودی‌های مختلف DVI –VGA-HDMI می‌پردازند و با انتخاب هر کدام بر سطح تلویزیون شهری نمایش داده می‌شوند. برخی از تلویزیون‌ها این قابلیت را دارند که چندین تصویر را به طور همزمان به نمایش بگذارند یا نمایش بر سطح تلویزیون‌ها به صورت تصویر در تصویر اجرا می‌گردد.

انواع ویدیو پروسسور

امروزه مدل‌های مختلفی از ویدیو پروسسورها توسط برندهای سازنده با قابلیت‌های مختلف تولید گردیده‌اند که می‌توان برخی از آنها را به صورت زیر معرفی کرد:

ویدیو پروسسور VP1000

این محصول از تولیدات شرکت لیستن می‌باشد که با توجه به قابلیت‌هایش از قیمت مناسبی نسبت به سایر رقبای خود برخوردار است. ویدیو پروسسور VP1000 از دو پورت خروج DVI برخوردار بوده است، از این رو می‌توان در آن از دو سندر کارت استفاده کرد. این محصول شش ورودی ۱DVI، 1*Audio، 2*CVBS، 1*VGA وHDMI*1 دارد. ویدیو پروسسور VP1000   از یک خروجی صدا برخوردار بوده و دارای یک خروجی VGA  است که آن را به مانیتور متصل می‌نمایند.

ویدیو پروسسور X1000

این محصول از تولیدات شرکت لینسن می‌باشد،  ویدیو پروسسور X1000 برای نمایشگر HD کنتراست و روشنایی بالایی ایجاد می‌کند.  این محصول عملکرد آسانی دارد و به ارائه تصاویر باکیفیتی می‌پردازد. از قابلیت‌های متنوع این ویدیو پروسسور آن است که تنها با زدن یک دکمه از سیگنال‌های چندین فرمت ویدیویی پشتیبانی لازم را می‌نماید. همچنین بر روی منبع سیگنال به گونه‌ای سوییچ می‌شود که محدودیتی بر ابعاد تصاویر ایجاد نکند.‌ این ویدیو پروسسور از denoiser برخوردار است تا تاثیر منفی نویز را به حداقل برساند. می‌توان از طریق این دستگاه، به تنظیم روشنایی و کنتراست پرداخت تا کیفیت صفحه نمایش بهبود یابد. این محصول اتصال مستقیم را بدون کامپیوتر میسر می‌کند. میزان وضوح تصویر با این دستگاه ۲۰۴۸ در ۵۷۶ پیکسل می‌باشد و می‌توان از طریق آن از رزولوشن سفارشی در خروجی پشتیبانی لازم را نمود. این محصول مجهز به ورودی‌های 2*CVBS، VGA*2، HDMI*1 ، DVI*1 می‌باشد، همچنین از خروجی‌های مختلفی همانند VGA*1، DVI_LOOP*1 و… برخوردار است. ویدیو پروسسور X1000 از صفحه نمایش در اندازه ۱۶ بیتی خاکستری پشتیبانی می‌نماید.

ویدیو پروسسور X100

ویدیو پروسسور x100 از سندر داخلی لینسن برخوردار می‌باشد، به همین دلیل نیاز به سند کارت ندارد و البته قیمت مناسبی نیز دارد. این ویدیو پروسسور تنها بر روی رسیورهای شرکت لینسن قابل بهره برداری است ‌و ۱٫۳ میلیون پیکسل را ساپورت می‌کند. این دستگاه از ورودی USB برخوردار می‌باشد، از این رو فایل‌های صوتی و تصویری با فرمت‌های مختلف را تنها با یک فلش مموری بر روی تلویزیون شهری پخش می‌کند. همچنین از پورت‌های آنالوگ و دیجیتال برخوردار بوده که جهت نمایش تصاویر از آنها استفاده می‌نماید. برخی از ورودی‌های این دستگاه شامل ۱X DVI , ۱X HDMI , ۱X AV , ۱X VGA , ۱X USB , ۱X AUDIO است، همچنین از یک خروجی صدا و دو خروجی شبکه به رسیورها برخوردار است.

عملکرد دستگاه ویدیو پروسسور بر روی تلویزیون شهری

 ویدیو پروسسور تصاویر را از ورودی‌های آنالوگ ویدیو  همانند HDMI – VGA- DVI یا دوربین مدار بسته می‌گیرد و سپس به پردازش ابعاد تصویر مطابق با ابعاد ویدیو وال می‌پردازد. مثلا اگر ابعاد تصویر به ویدیو کنترلر ۱۰۸۰*1920 پیکسل باشد و ابعاد تصویر بر سطح نمایشگر 320*240 ارسال گردد، بدین ترتیب ویدیو پروسسور تصویر را به نحوی پردازش می‌کند که نقطه x0 و y0 با ابعاد مناسب بر سطح نمایشگر نسان داده شوند.

کاربردهای ویدیو پروسسور در تلویزیون شهری

ویدیو پروسسور تصاویری که بر روی تلویزیون‌های شهری ال ای دی نمایش داده می‌شود را به طور دقیق مدیریت و کنترل می‌کند. برخی از کاربردهای ویدیو پروسسور در تلویزیون شهری را می‌توان این چنین بیان کرد:

 1. این پروسسورها تصاویر ورودی را سوییچ می‌کنند.
 2. براساس سایز نمایشگر به تغییر سایز تصاویر ورودی می‌پردازند.
 3. تصاویر را از ورودی‌های مختلف دریافت می‌کند و به طور همزمان همه آنها را به نمایش می‌گذارد.
 4. نمایش تصاویر را بر روی تلویزیون‌های شهری به خوبی مدیریت می‌کند.‌

چگونه ویدیو پروسسور با تلویزیون شهری LED هماهنگ می‌شود؟

برای آن که ویدیو پروسسور با تلویزیون شهری LED یا همان ویدیو وال به خوبی هماهنگ شود مراحل مختلفی طی می‌گردد که می‌توان این مراحل را این گونه بیان کرد:

 • ابتدا باید کارت فرستنده را در تلویزیون شهری وارد نمود و ورودی‌های گوناگون تصویر را به ویدیو پروسسور متصل کرد.
 • سپس با استفاده از نرم‌افزار یا دکمه‌های تعبیه شده بر روی دستگاه به انتخاب تصاویری باید پرداخت که قرار است بر روی تلویزیون شهری نمایش داده شوند.
 • حال از دستگاه‌های پخش ویدیویی که نیاز به کامپیوتر ندارند یا از خروجی HDMI کامپیوتر استفاده می‌شود.
 • اکنون میان منایع ورودی تصاویر با تلویزیون شهری ارتباط برقرار می‌گردد، ویدیو پروسسور به طور اتوماتیک به تغییر روزلوشن تصاویر دریافتی می‌پردازد و آن را به روزلوشن قابل نمایش بر روی تلویزیون‌های شهری تبدیل می‌کند، بدین ترتیب تصاویر ورودی با ابعاد و روزلوشن مناسبی به نمایش گذاشته می‌شوند.

عوامل موثر بر قیمت ویدیو پروسسور

ویدیو پروسسور با توجه به نوع کاربردی و تعداد ماژول‌های که دارند در مدل‌های گوناگونی همانند بدون فرستنده و بافرستنده تولید می‌شوند. از این رو قیمت این محصولات نیز وابسته به نوع مدل این محصولات می‌باشد. در ادامه مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول را می‌توان این چنین بیان کرد:

 • امکان دریافت نمودن تصاویر از ورودی‌های گوناگون به طور همزمان
 • انواع ورودی‌های قابل پردازش تصویر
 • برند سازنده ویدیو پروسسور
 • تعداد تصاویر و ورودی‌ها
 • داشتن ویژگی نمایش تصاویر با یکدیگر و به طور همزمان یا قابلیت نمایش تصویر در تصویر با کمک از چند ورودی مختلف

 

No votes yet.
Please wait...

۶ پاسخ

 1. سلام
  ممنونم خیلی مفید بود

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش میکنم.

   No votes yet.
   Please wait...
 2. سلام فیش آنتن هم میتونم وصل کنم

  No votes yet.
  Please wait...
 3. سلام
  وقت بخیر
  فرق بین تلویزیون شهری خارج سالن وتلویزیون شهری داخل سالن ؟

  No votes yet.
  Please wait...
 4. سلام.ببخشید میخواستم بدونم میشه تصویر دوربین مدار بسترو انداخت رو این تلویزیون شهری ها؟

  No votes yet.
  Please wait...
  1. درود بر شما
   بله میشه

   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب